Amigurumi Tekniği ile Sevimli Hayvanlar Yapmak

Evi dekore etmek veya gelirinizi arttırmak için amigurumi tekniği ile sevimli hayvanlar veya bebekler yapabilirsiniz.  Sevimli ve renk dolu amigurumi tekniği ile yapılmış hayvanları küçük bir eğitimden sonra, yapmak zor değil.  Amigurumi, örgü anlamına gelen japon ami ve doldurulmuş bebek anlamına gelen nuigurumi’den oluşur. Örgü veya tığ işi dikişlerle hayvan yapımında kullanılan oryantal bir tekniktir. Bu yaratıcı çalışma, Japonya’da uzun süredir başarılı olmuştur, ancak son yıllarda Türkiye’de daha popüler hale gelmeye başlamıştır.

 

Dekoratif objeler ve çocuk oyuncakları olarak kullanılan amigurumi, genellikle hayvan veya insan formlarını taklit eder. Özel amigurumis yapabilir ve bunları arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza veya hatta internet üzerinden satarak gelirinize katkı sağlayabilirsiniz.

 

 

Gerekli Malzemeler

En temel malzemeler iplik, iğne ve dolgu maddesidir. Dolaplarda bulunan akrilik dolgu, parçaların iç kısmı için iyi bir seçimdir. En çok kullanılan iğneler tığ işi. Boyut çizginize ve yapmak istediğiniz dikiş türüne bağlı olacaktır  daha sıkı veya değil. Bu öğelerin fiyatı genellikle daha uygun olduğundan, birkaç tane satın almaya değer ve işiniz için en uygun olanı görün. Videodaki materyaller hakkında daha fazla bilgi edinin:

 

 

İhtiyacınız olabilecek diğer malzemeler: makas, şerit metre, goblen iğne, yapıştırıcı, keçe ve kumaş boyası.

 

Amigurumi için Çizgiler

Amigurumi için özel bir çizgi yok. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli renkler, dokular ve markalar var. Bilinen önemli olan, hattın kalınlığının hayvanların son büyüklüğüne müdahale etmesidir. Daha ince çizgi, daha hassas sonuç. Daha fazlasını anlamak için videoyu izleyin:

 

 

Genellikle pamuk iplikleri en çok kullanılanlardır. Merserize pamuklu olanlar çok güzel bir parlaklığa sahiptir. En küçük olanlar bile bu zanaat dünyasında yeni başlayanlar için idealdir.

 

İlk Topun Tığını

Topun tarifinde aşağıdaki kısaltmaları bulacaksınız: AM (Sihirli Halka), pbx (en düşük nokta), pb (düşük nokta), aum (artış) ve dim (azalma). Aşağıdaki video, adım adım tambu noktaların her birini nasıl yapacağınızı öğretir.

 

 

Bir enstrümanın nasıl çalınacağını öğrenmek gibi, el işi yapmak da özveri gerektirir.

Evde Yapmak için 5 Amigurumi Dersi

İlk malzemeleri edindikten sonra, yeni projelere geçmenin zamanı geldi mi?

 

1. Pandalar

Bu panda şeklindeki vazo. En iyisi sadece iki çizgi renginin kullanılmasıdır. Buna ek olarak, yalancı kaktüsler, bitkileri evde tutamayacak olanlar için harika bir seçenektir.😉

 

2. Tavşan

Sevimli bir süs için  bu tavşan büyüleyici.

 

3. Papyonlu Kedi

Bu amigurumi kedisini yapmak için korse için bir tane, bir tane kıyafet için, diğeri de kravat için bir çizgi rengine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, göz ve ağızlık yapmak için silikon yapıştırıcı ve küçük düğmeler kullanın. Öğrenmek için videoyu oynatın!

 

4. Küçük Tilki

Küçük tilki yapmak için malzeme listesi çok uzun değil: 3-renk skeins, 3mm kroşe kanca, ayrıntılar için düğmeler, silikon elyaf ve makas.

 

5. Sevimli Ahtapot

Danimarka’da yapılan bazı deneylere göre, tığ işi ahtapotlar prematüre bebekleri rahatlatır, bu da onları daha güvenli ve rahat kılar. Havalı değil mi Yukarıdaki videoda kendi ahtapotunuzu nasıl yapacağınızı izleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Amigurumis Örnekleri

Instagram’da birçok güzel kreasyona rastlamanız için #amigurumi etiketini kullanmanız yeterli. İşte orada bulduğumuz sevimli amigurumlardan sadece birkaçı:

 

Sonsuzluk yemini için verilen söz.

 

 

Ormanın kralı da büyüleyici bir versiyon kazandı.

 

 

Bu küçük hankie ile nasıl başa çıkılır?

 

 

Bu renkli meyveler kalbimizi fethetti.

 

 

Cidden, şu kaktüslere bakın.

 

 

Zürafa sevenler.

 

 

Görevliler de görev başındadır.

 

 

Bu bebekler saf inceliktir.

 

 

Sadece bu koala tulumuna iltifat ederiz.

 

 

Bir pandadan ne daha çok? İki panda!

 

 

Amigurumi Tekniği ile Sevimli Hayvanlar Yapmak

Daha fazla Örgü, Dikiş, Nakış Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment