Çapraz Sırtlı Önlük Yapımı

Önlükler hobilerinizle uğraşırken veya yemek pişirmek için kullanışlıdır. Bahçe işleri veya seramik gibi bazı faaliyetler için bir önlük şart. İşte birkaç saat içinde dikebileceğiniz basit, Japon esintili bir çapraz sırtlı bir önlük.

Malzemeler:

 • 2 metre kumaş
 • Makas
 • Toplu iğne
 • Kumaş kalemi veya kumaş sabunu
 • mesaj
 • İplik
 • Dikiş makinesi
 • Ütü

Kesim Şablonu

Bu önlük için bir kalıp yok tercihen bir yol gösterici rehber. Temel olarak iki çapraz kayışı olan büyük bir dikdörtgen. Vücudunuz için doğru bedeni elde etmek için göğsünüzün çevresini ölçün ve 15,24 cm ekleyin. Bu senin vücut genişliğin olacak.

Uzunluk önemli değil, çünkü istediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz. Sadece seçtiğiniz kumaşın istediğinize ulaşmanızı sağlayacak kadar geniş ve uzun olmasına dikkat edin.

Yüz için, vücut parçalarınızın 15,24 cm. genişliğiyle aynı. Kalan parçaları şemaya göre kesin.Toplam altı adet olması gerekir:

 • Gövde (göğüs çevresi artı 15,24 cm)
 • Yüz (vücut genişliğix15,24 cm)
 • Kayışlar (iki parça 60,96×15,24 cm)
 • Cepler (iki parça 25,4×25,4 cm)

Kayışlar

Kayış parçalarını, sağ tarafları birbirine bakacak şekilde uzunlamasına ütüleyin. İki uç parçasını dikmeden bırakarak açık tarafı aşağıya 0,635 cm dikin. Kayışları ters çevirin (kumaşın güzel tarafı şimdi gösterilecektir) ve dikişi bir tarafın ortasından aşağı tutarak kayışları bastırın. Kenara koyun.

Vücut

Önlük gövdesini uzun kenar boyunca sağ tarafa yerleştirin. Her bir kenarından 6,35 cm ölçün ve işaretleyin. Kayışı, kenarlarını gövdenin kenarına hizalayarak kayışı yukarı bakacak şekilde yatırın.Yerine sabitleyin. Diğer tarafta tekrar edin.

Yüzün kenarı boyunca 1,27 cm dikiş yapın. Yüzü, gövdenin kenarı boyunca (kayışın üstünde) hizalayın ve yerine oturtun.

Üst kenarı boyunca 0,635 cm  dikin.

Vücudun kenarındaki kayışların hemen dışına bir sıra  dikin. Kayışın tamamen dışarıda olduğundan emin olun, böylece dikilir. Köşelerdeki fazla kumaşı çıkarın.

Ortaya kayış ekleme

Önlük ve toplu iğnenin ortasını bulun Ortanın her iki tarafında 8,89 cm ölçün ve işaretleyin.

Her işaretin dışına (ortasından uzağa) dikişin 7,62 cm açın. Bu kayışları her kenarın karşı uçlarından yerleştireceğiniz yerdir. Kayışları deliklere (dikişler yukarı bakacak şekilde) yerleştirin ve yerine oturtun. Karşı ucunda tekrarlayın.

Kayışları yerine diktiğinizde, önlüğünüz böyle görünmelidir.

Köşeleri çevirin.Yüz, önlük arkasına düşmelidir. Yanlarda 5,08 cm bir dikiş yapın. 1,27 cm dikiş boyunca önlüğün önünü aşağı doğru dikin.

Cepler

25,4×25,4 cm cebin her iki parçasının dört tarafı boyunca 1,27 cm dikin. Dikişleri her yerine yerleştirin.

Önlüğü ikiye katlayın. Kolunuzun uzunluğunu ölçerek ceplerinizin ne kadar aşağı ineceğini belirleyin.Cepler, ellerinizin rahatça üzerlerine sığacağı yerde olmalıdır. Ceplerin ne kadar aşağı olması gerektiğine karar verdikten sonra, önlük ve işaretin orta katından itibaren 8,89 cm ölçün. Ceplerinizi hizalayın ve yerine oturtun. Cepler etrafına dikin, üst kısmı dikilmemiş halde bırakın.

Ve Bitiş

Önlüğün alt kısmını kendi beğeninize göre bitirebilirsiniz. Kafanın üzerinden geçirin ve kayışların arkadan geçtiğinden emin olun.

Kaynak: diynetwork.com

Çapraz Sırtlı Önlük Yapımı

Daha fazla Örgü, Dikiş, Nakış Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment