Daha Sağlıklı Bir Sabah İçin 5 İpucu

Normalde yatakta olmak size o kadar iyi hissettiriyor ki, ayağa kalkmak istemiyorsunuz ve saati defalarca erteliyorsunuz. Gözlerinizi açtığınızda, saat 9’da bir toplantınızın olduğunu fark edip hemen e-postanızı kontrol edip ve iş gününüzün planı yapıp hâlâ yatağınızda bir kaç dakika daha geçirmek için plan yaparsınız. İşte tam o anda evet işe geç kaldınız 🙂 Hemen bir bardak meyve suyu ve vitaminleri alırım dersiniz fakat anahtarları veya sol ayakkabınızın tekini ararken evin içinde koştururken sonunda arabada sipariş verdiğiniz büyük boy kahve ve yanında poğaçalarınızı yerken bulursunuz kendinizi ve artı trafikle boğuşurken.

Tüm gün için olumsuz bir ton oluşturabilir, stresli, uyuşuk ve huzursuz hissedebilir ve muhtemelen görevinize odaklanma veya iş ile ilgili krizlerle sakin bir şekilde baş edebilme yeteneğinizi etkileyebilir.

Sabah rutininize bir değişiklik yapın ve hayatınızın gidişatını değiştirin.  Gününüzü daha iyi ve daha sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olmak için , bu ipuçlarını okuyabilirsiniz.

sağlıklı uyanmak

1. Yavaşlayın

Meditasyon yaparak rahat bir moda geçin. Sabah yaptığınız meditasyonla 10 dakikası bile stresle başa çıkmanız için yararlı olacaktır. Telefonunuzu yataktan kalkar kalkmaz kontrol ediyorsanız hemen elinizden bırakın, eğer öyle yapıyorsanız işe gitmeden önce işin stresini evde başlatmış ve kalkar kalmaz stres yoğunluğunuzu arttırmış oluyorsunuz. İlk yapacağınız şey derin bir nefes alıp rahatlamak. Yok ben telefonu alarm olarak kullanıyorum diyorsanız onun yerine radyolu alarm alabilirsiniz ya da telefonunuzu başucunuzdan uzağa koyarak bu işi çözebilirsiniz. Alarm için seçeceğiniz müzik özellikle sizi rahatlatacak strese sokmayacak bir müzik olursa güne güzel uyanabilirsiniz.

 

hayatı yavaş yaşamak

2. Su İçmek

Her sabah, kahve ya da çay içmeden önce en az 8 bardak su içmelisiniz ben bu kadar su içemem diyorsanız 4 bardak olabilir. Geceleyin uyurken susuz kalan vücudunuzun kaybettiklerini geri kazandıracak, toksinleri temizleyecek ve muhtemelen metabolizmanızı hızlandırmaya başlatacak.

Sonra kahve veya çayını içebilirsin. Kahvenin yapılan araştırmalarda kalp üzerinde yararlı etkileri olduğunu düşünürsek 1-2 fincan içmekte yararlı olabilir 🙂

su sağlıktır

3. Protein İçerikli Kahvaltı

Gıda vücut için yakıt gibidir. Güne iyi başlamak istiyorsanız, vücudunuza iyi şeyler alın.

sağlıklı kahvaltı

Krep, simit, çörek ve tahıl geleneksel kahvaltı yiyecekleri iken, yunan yoğurdu ya da düşük yağlı peynirli yumurta beyazı omlet gibi proteinli yiyecekler sağlıklı besinler sağlar ve gün ortası şeker-karbonhidrat kazasından kaçınmanıza yardımcı olur (ıspanak gibi taze sebzeler ekleyin) Ekstra lezzet ve beslenme için omletinize domates veya brokoli). Meyveleri sıkarak tüketiyorsanız bi kere daha düşünün!

Meyvelerin liflerini sıktığınızda kaybedersiniz ve sindirmeye yardımcı olan bu lifleri kaybedip midenizi zorlarsınız. Bunu yapmayı kimse istemez sanırım, bir meyve yemek yerine sıkarak bir kaç tane meyve yiyerek vücudunuza bolcana şeker almakta hiç akıl kârı değil 🙂

Bunlar lif, vitamin ve antioksidanlar içerdiğinden, yaban mersini (taze veya dondurulmuş) muhtemelen yemek için en iyi meyve türüdür.

4. Hareket Edin

Hareket, dikkatinizi odaklanmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve stresi yönetmeye yardımcı olan oksijen akışını arttırarak beyni uyandırır. Yapabilirseniz 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkın, evde yoga yapın ya da sabahın erken saatlerinde bisiklete binmeyi planlayın. Eğer bu mümkün değilse, en az 7 dakika esneme egzersizleri ve ip atlayın.

Aslında, yataktan çıkmadan önce birkaç esneme hareketi işe yarayabilir.

hareket edin

5. İyi Geceler Dilerim

Sabahları iyi hissetmek aslında bir gece önce başlar. Yatmadan önce bir saat kadar aşağıdakileri yapın:

  • Rahatlamak ve yorgun kasları yatıştırmak için bir ılık bir banyo yapın
  • Tüm elektronik aletleri kapatın (aslında, mümkünse herhangi bir elektroniği yatak odasına koymayın)
  • Giysilerinizi seçmek, anahtarlarınızın nerede olduğunu bilmek ve evrak çantanızı veya iş çantanızı yerleştirmekte dahil olmak üzere, ertesi gün için neye ihtiyacınız varsa hepsini organize edin.
  • Kahvaltı için sağlıklı yiyecekler hazırlayın.
rahat uyku

Daha sonra, uyumaya hazır olduğunuzda, gecenin ortasında aksamaları önlemek için yatak odanızın karanlık ve sessiz olduğundan emin olun. Uyanmayacağınızdan emin olmak için uzanmadan önce sıcaklığı ayarlayınız, çünkü çok sıcak veya soğuk uyumak için iyi bir ortam olmaz bu yüzden uyuduğunuz ortamın sıcaklığı önemlidir.

Bu şeyler basit geliyor, ancak herkesin yoğun bir yaşam tarzı var. Kendiniz için zaman ayırın ve sabahları sağlıklı bir rutin ayarlayın, bu ayarlamalar gününüze doğru başlamanıza yardımcı olabilir.

daha sağlıklı bir sabah

Daha Sağlıklı Bir Sabah İçin 5 İpucu

Daha fazla Püf Noktaları Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment