Gençler için İyi Uyuma Teknikleri Oluşturmak

İyi bir gece uykusu almak insan bedeni için çok önemlidir ama gençler için özellikle zihin ve beden hâlâ gelişmekte olduğundan daha önemlidir. Ulusal Uyku Vakfına göre, gençlerin iyi çalışması için yaklaşık 8 ila 10 saat her gece uyuması gerekir. Ancak, çoğu genç onlar için yararlı olabilecek yeterli uyku almazlar. Uyku eksikliği, gençlerin ruh halini, görünümünü, sosyal ve akademik performansını etkileyebilir.

 

Gençlerin daha iyi bir gece uykusu almaları için bazı yararlı ipuçları:

 

Geceleri Bir Alarm Kurun
Gençler bazen ev ödevleri, ev işleri ve ders dışı etkinliklerle dolu yoğun akşamlar geçirirler. Gençler, erken kalktıklarında verimli bir gün geçirdiklerini görünce iyi bir gece uykusuna hazırlanmak için yatağa daha erken gidip ve alarm ayarlarlar. Örneğin, saat 18:00’de basketbol pratiğinden eve gelip, akşam yemeği derken okul ödevini bitirip ertesi güne daha zinde ve taze bir güne kalkmak için alarmlarını daha erken bir saate kurabilirler.

 

 

İdeal Bir Uyku Atmosferi Yaratın
Zifiri siyah bir odada ya da yatağındaki bir gece lambasıyla uyumasını tercih edip, rahatça uyumasına yardımcı olacak bir atmosfer yaratmalarını sağlayın. Rahatlatıcı müzik, perdelerinizi kapatmak veya yatak odanızın kapısını kapatarak, rahat ve uyumaya hazır olmanız için bol miktarda battaniyeye sahip bir uygulamaya sahip olabilirsiniz.

 

 

Telefonunu İndir
Gençler akıllı telefonlarına çok bağımlılar. Gecenin karanlık saatlerinde karanlık odayı aydınlatan ekranlar, tam bir dinlenme gecesine erişmelerini engellemektedir. Çocuğunuzun dikkatinin dağılmasını önlemek için yararlı bir yol, telefonlarını yataktan veya komodinden uzak tutmaktır. Bu, odanın diğer tarafına yerleştirmek anlamına geliyor, böylece uyumaya çalışırken sürekli olarak telefonlarını kontrol etmeyecekler. Ayrıca, alarmları ertesi sabah çaldığında, erteleme düğmesine basmak yerine yataktan kalkmak zorunda kalacaklar.

 

 

İyi bir gece uykusu, gencin kişisel veya akademik yaşamındaki başarının anahtarıdır. Bir dahaki sefere uyumaya zorlanınca, bu ipuçlarını kullanabilirsiniz 🙂

 

Gençler için İyi Uyuma Teknikleri Oluşturmak

Daha fazla Püf Noktaları Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment