Oda İçin Çerçeve Kullanımı

Tek bir parça veya kompozisyon kullanarak, çerçeveler odanın görünümünü değiştirebilir. Konut sakinleri için ortak kullanım ortamı olan oda, aynı zamanda güzelliği ve stili bir araya getirdiği dekorasyonun yanı sıra, bu mekanın sahip olması gereken tüm işlevsellik ve sükuneti de dikkat çeker. Bir çerçeve için  ilk oda büyüklüğü, duvar boyutu ve istenen stil unutulmamalıdır. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör çerçeve dekor ile mücadele eder gibi değil ona artı katacak şekilde olması gerekir. Ayrıca, aynı alan içinde çerçevelerin farklı stillerini karıştırın sadece benzer stiller olmayabilir.

 

 

Daha güzel ve harmonik bir sonuç elde etmek için duvara çerçeve eklerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır.

  • Çevrenin Büyüklüğü: Profesyonellere göre çevrenin tarzına ve oranına saygı duymak gerekir. Ortamın içinde bir odak duvarın seçilmesi zaruridir ve parçanın ve ekranın seçimine rehberlik edecek olan şey, duvarın büyüklüğü ve resimlerin kullanılma amacı olacaktır.
  • Duvar Büyüklüğü: Asılacak duvarın oranına da uyulmalıdır. Geniş ve yüksek duvarlarda en iyi seçenek daha büyük çerçevelerdir. Zaten dar duvarlarda, daha küçük çerçeveler tercih edin.
  • Duvarın Yüksekliği: Çerçevenin  montajı, bir bütün olarak kurulacak duvara göre yapılmalıdır.
  • Kişinin Bakışının Yüksekliği: Profesyonellerin önerdiği gibi, iyi bir görselleştirme için, kompozisyonun merkezi yerden en az 1.60 olmalıdır. Mobilyaların üzerinde ve görünümün üstünde kalmaya yetecek kadar yüksek.

 

 

Mimarlara göre, bir resim kompozisyonu olarak sadece bir resim kullanmak artık gerekli değil.  Çok çağdaş bir görünüm yaratabilen çeşitli renk, stil ve şekil bileşimleri var. Halen profesyonellere göre, ahenkli kompozisyonlar yaratmak, resimlerin stilini ve amacını tanımlamak için vazgeçilmezdir. Dekoratif olsun, renklerin bir bileşimi veya fotoğraflı portreler.

Güzel kompozisyonlar için bir kaç örnek ;

 

 

Seçenek dekoratif ise, çerçeveler istediğiniz şekilde düzenlenebilir: ahşap bir ekran üzerine bindirilerek, şekline göre veya en orijinal şekilde yan yana yerleştirilir. Profesyoneller, bir çerçeveden diğerine minimum 3 cm’lik bir mesafeyi korumayı önermektedir, böylece duvarda “yapıştırma” hissi yaratmamak için renk kompozisyonuna da uygulanır. Kombinasyonlar asimetrik veya yan yana düzenlenebilir.

Çerçevenin yakın olacak duvar veya mobilyalarla orantılı olması gerektiğidir. Duvar daha genişse, uzunlamasına (yatay) çerçeveleri tercih edin. Şimdi, duvar daha dar ise, dikey sanat kompozisyonlarına veya çok uzun bir çerçeve kullanın.  Kümelenmiş çerçevelerin tek bir set olarak çalışması gerektiğinden, şekil ve boyut arasındaki dengeye özellikle dikkat etmek önemlidir.

 

 

Dekorasyonun geri kalanı ile uyumlu çerçeveler.

 

Net tonlar kullanmak

Sade bir tarz için kentsel bir bakış.

 

Huzuru sağlamak için rahatlatıcı bir manzara.

 

 

Gizli bir görünüm için sadece bir parça ile süslemek.

 

 

Mevcut tonlar ama farklı şekiller.

 

 

Aynı rengi farklı parçalarda kullanmak.

 

 

Veya tamamlayıcı renkler.

 

 

Cesaret vermek isteyenler için, zemindeki boyayı desteklemeye değer.

 

 

Veya odanın herhangi bir köşesinde.

 

Daha cüretkar, daha kavramsal bir şey için.

 

 

Eğlenceli bir poster, rahatlamanıza yardımcı olur.

 

 

Seçilen tema değiştirilebilir.

 

 

Favori hobilerinizden içerik.

 

 

Farkli kültürlerin hayranlığı.

 

 

Doğa ürünlerinin yeniden üretilmesi.

 

 

Veya asimetrik, odanın dekorasyonunu zenginleştiren.

 

 

Veya standart formatlar, daha harmonik bir etkiyle sonuçlanır.

 

 

Açık renklerdeki tablolar dekorasyonla harmanlanır.

 

 

Farklı temalar, renkler ve şekiller.

 

 

Fotoğraflarla güzel bir kompozisyon.

 

 

Ya da eğlenceli posterlerin karışımı.

 

 

Farklı renk şemaları ve desenler.

 

 

Değişik bir form.

 

 

Daha rahat bir şeyler isteyenler için, renkli karelere yer verebilirsiniz.

 

 

En çeşitli dekoratif stiller.

 

 

Çeşitli resimleri sergileyebilirsiniz.

 

Oda İçin Çerçeve Kullanımı

Daha fazla Dekorasyon Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment