Sağlıklı Ciltler için Gıda

”Bana ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”. Bu yüzyıllık bir atasözü olabilir. Kendinizi sağlıksız abur cubur ile yüklerseniz, elinizden gelenin en iyisini yapmayacaksınız. Öte yandan, dengeli ve sağlıklı bir diyete bağlı olanlar, sağlıklı ve genç ciltler de dahil olmak üzere diğer pek çok yararın yanı sıra kilolarını korumaya daha yatkındırlar, bu yüzden sağlıklı ciltler için yiyecek avı yapmaktayız!

Yağlı bir öğle yemeği ya da bir kutu çikolata yiyen kaç kişi var? Etrafımda bolca biliyorum. Eğer yediğiniz bir şey cildinizi etkiliyorsa, bu açıkça, esnek ve güzel bir cilt elde etmek için diyetinizi değiştirebileceğiniz anlamına gelir . Evet, günümüzde yaygın olarak bulunan çok sayıda cilt bakım ürünü var, ancak sadece belirli bir ölçüde size yardımcı olabilirler. Cildinizi bozan alışkanlıklarla devam etmekle birlikte pahalı tedavilerden hoşlanıyorsanız, yüz maskelerinin etkileri ortadan kalkar. Diyetinizi cildinize  bırakmanızın zamanı geldi.

 

 

Bol su tüketin

Az su içmek cildinizi kurutur ve cildi grileştirir, bu da çekici olmayan bir görüntüdür. Dermatologların önerdiği gibi günde en az sekiz bardak su şarttır. Taze meyve suları gibi sağlıklı oldukları sürece başka sıvıları da içebilirsiniz, ancak hiçbir şey suyla uyuşmaz. Bitkisel çay da bir seçenek ama kafein olmadığından emin olun. Ayrıca, hem sigaradan hem de çok fazla alkolden kaçınmanız gerekir, çünkü her ikisi de cildin yaşlanmasından sorumludur.

 

 

C Vitamini

Piyasada gördüğünüz pek çok cilt ürünü, içinde C vitamini olarak aktif bir madde olarak etiketlenir. Nedeni, sunması gereken özellikleri koruyan cilttir. C vitamini fantastik bir antioksidan olduğunu kanıtlamıştır ve cildin erken yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallere zarar vermesini önlemeye yardımcı olur ve bunlar etrafımızda bulunur: özellikle  güneşte hasar  ve hava kirliliği. C vitaminin kurtarıldığı yer burası. Ayrıca, kolajen üretimini teşvik ederek cildi sıkılaştırır, cilt üzerindeki kahverengi lekeleri azaltır, iltihaplanmayı azaltır. Bunları diyetinize dahil etmemek için hiçbir neden yoktur. Narenciye meyveleri en iyi C vitamini kaynaklarıdır.

 

 

Selenyum

C vitamini gibi selenyum da cilde yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. Cilt kanseri, güneş hasarı ve yaşlılık lekeleri selenyumun bir takım problemleridir. Brezilya fıstığı, mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Bunun yanı sıra yumurta, domates ve brokoli de selenyum içerir.

 

 

E Vitamini 

E vitamini sağlıklı bir cilt oluşturur. Oksidasyondan hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Badem, avokado ve mısır yağlarına sahip olmak bu besleyiciyi almanızı sağlar ve diyetinize dahil edilmesini sağlamanız önemlidir, çünkü E vitamini eksikliğimiz bizim için yaygındır.

 

 

Yağlar

Bizim aramızdaki genel varsayım, yağların kaçınmamız gereken bir şey olmasıdır. Eh, iyi yağlar vardır ve kötü yağlar vardır. İkincisi uzak durmanız gereken bir şey olsa da, sağlıklı kalmak için diyetinize iyi yağlar eklemeniz gerekir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar, cildinizi nemlendiren yağ asitleri içerir, bu nedenle esnekliğinden sorumludur. Ayrıca, diyetsel yağlar ,  E vitamini ile birlikte gelir ve faydaları iki katına çıkarmanızı sağlar. Omega-3 ve omega-6 gibi yağlar, egzama gibi iltihaplı durumlar için faydalıdır. Avokado, balık, fındık, tohum  bunlar ihtiyacınız olan yağın mükemmel kaynaklarıdır.

 

 

Yağ üretiminden sorumlu Çinko.  Sebase bezler çinko işlevini gerektirir. Elde ettikleri yağ, herhangi bir cilt hasarını onarmaya ve cildin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ayrıca aknenin önlenmesine yardımcı olur. Çinko; balık, yağsız kırmızı et, fındık ve tohumlarda kolayca bulunur.

 

 

Meyve ve sebzeler, cildinizi parlak ve taze tutmak için en iyi besindir. Porsiyonlarınızda bu yiyeceklerin çeşitliliği de dahil olmak üzere, sağlıklı ciltler için gerekli olan tüm gerekli besinleri almanızı sağlayacaktır.

 

Kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı beslenin ve hareket edin. 7 günlük hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının. Diyetiniz durdurduktan hemen sonra sadece kilo almakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız tehlikeye girebilir. Sürekli kilo alma ve kaybetme yüzünden cildinizde kırışıklık ve gerginliklere neden olur. Ayrıca, bu tür diyetler sizi belirli vitaminlerden yoksun bırakır, bu yüzden onlardan uzak durmak en iyisidir. Ancak, bu değişikliklerin hızlı olmayacağını unutmayın. Cildinizin iyileşmesi ve sağlıklı hale gelmesi için değişmiş diyetinizden yaklaşık 6 hafta sonra bir zaman alacaktır. Sabırsız olmayın; kalıcı olması için düzenli ve her gün diyetinize sadık kalın.

 

 

 

Sağlıklı Ciltler için Gıda

Daha fazla Püf Noktaları Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment