Soğuk Havalarda Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Bildiğiniz gibi havalar soğudukça hastalıklarda artmaya başlıyor. Bilinçli olduğumuz halde soğuk hava hastalık riskini tetikliyor ve bunu bilmemize rağmen bu durumu daha da arttırabilen alışkanlıklarımızı engellemiyoruz.

Mikropların yayılmasıyla veya grip virüsünü yakalayarak soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz. Ne yazık ki, bu hastalıkların çok önlenebilir olmasına rağmen, bizi günlerce yataktan çıkaramayan,  öksüren ve hatta daha da kötüleştiren sağlıksız alışkanlıklarla devam ediyoruz.

Kimse hasta olmayı sevmez; sizi arkadaşlardan ve aileden uzaklaştırır ve genel olarak korkunç hissetmenizi sağlar. Yalnız bu nedenlerden dolayı, hasta olma riskinizi artırabilecek ve onları soğuk ve griple mücadele alışkanlıklarına dönüştürecek alışkanlıklardan vazgeçmek önemlidir. İşte bu soğuk havalarda  hasta olma olasılığını azaltmanın yolu ve neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler.

Elleri Yıkamak

Grip aşısı dışında, soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için hiçbir şey el yıkamanın yerini tutamaz. Virüslerin çoğu, ellerinizde bir yolculuk yaparak, burnunuza, gözünüze veya dudaklarınıza atlayarak vücudunuza erişim sağlayarak sizi ele geçirir.

Ellerinizi sık sık yıkayarak, Doğru el yıkamanın yolu, sabunu en az 20 saniye süreyle yıkamaktır. Elinizdeki virüsleri ortadan kaldırabilir ve virüsün tomurcuk halindeki yolculuğunu ortadan kaldırabilirsiniz.  Sadece elleriniz ıslakken ve parmaklarınız arasında sabun bıraktığınız için, ellerinizi gerçekten yıkadığınız anlamına gelmez. El yıkama, bir işlemdir ve doğru yapılmadığı takdirde, hala mikrop yayma ve hastalık nedeni olabilir. Ellerinizi düzgün bir şekilde yıkayarak, hastalık riskinizi en az yüzde 16 oranında azaltabilirsiniz.

Sabun ve su yokluğunda, bir şişe el dezenfektanı elinizde bulundurun, hastalık riskinizi azaltmada  yüzde 60 etkilidir.  Fakat el dezenfektanın “antibakteriyel” içerikli maddelerden değil, alkolden oluştuğundan emin olun. Çoğu insan elini bilinçsizce ağzına, burnuna, gözlerine ve dudaklarına günde yüzlerce kez dokunuyor . Fakat dikkatli olmaya çalışmak, sağlıklı faydalar sağlayabilir.

Ellerin yıkanması gereken önemli anlar şunları içerir:

  • Hasta bireye bakmadan önce ve sonra
  • Yiyecek hazırlamadan önce ve sonra
  • Yemek yemeden önce
  • Çöpü çıkardıktan sonra
  • Tuvalet öncesi ve sonrası

Ellerimiz her şeye, merdiven korkuluklarına, asansör düğmelerine ve hatta diğer insanların ellerine değiyor. Yüzünüze dokunduğunuzda, gün boyunca mikropları koyuyorsunuz. Bu özellikle zararlı olabilir çünkü yüzünüzde mikropların girebileceği ve hastalıklara yol açabileceği birçok alan vardır. Pek çoğumuz farkında olmadan yüzümüze dokunuyoruz, ama bu kirli alışkanlıktan daha fazla haberdar olmalıyız. Bu nedenle hastalık riskini azaltmanın hızlı ve kolay bir yolu, mikropların yayılmasını önlemek için ağızlarımıza, burnumuza, gözlerimize ve yüzümüze dokunmamaktır.

en az 20 sn el yıkama
Mesafeni Koru

Bu oldukça açık,  hasta insanların etrafında takılmayın. Nezaket için kendinizi feda etmeyin. Size yakın biri hapşırıyor ya da öksürüyorsa uzaklaşın. Virüsler hapşırırken 20 adıma kadar gidebilir . Basit bir “Üzgünüm. Kolayca hastalanırım, ”izlerini kapatmak için yeterli olur.

Yeterince Uyku

Uyku, vücudun geri kazanılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olduğu için sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Uyumadığımız zaman, vücudumuzun hastalığa karşı ilk savunma hattı olan bağışıklık sistemimizi isteksizce zayıflatırız. Temel olarak, zayıf uyku, zayıf bir bağışıklık sistemi demektir, bu da hastalanmanızı daha kolay bir hale getirebileceğiniz anlamına gelir. Eğer kasten uyanık kalırsan, bu alışkanlığı bırakmayı dene, çünkü gece kuşağından kazanmak için fazla bir şey yok. Uyumakta güçlük çekiyorsanız, rahatsızlık için teşhis ve uygun tedavi almak için doktorunuzla konuşun.

Uyku eksikliği gibi, kronik olarak stresli olmanın benzer sağlık etkileri vardır ve bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bir çalışma, kronik stresli kişilerin stres almayan bireylere kıyasla hasta olma riskini iki katına çıkardığını göstermiştir. Yaşamın koşuşturması ile – özellikle tatillerde – gevşemek ve rahatlamak için kendinize zaman ayırın, vücudunuz bunu takdir edecektir.

güzel bir uyku

Temiz hava

Pencereni kışın aç. Havası temiz olmayan bir odada uyumak virüslere yakalanma riskinizi artırır. Pencerenizi açarak, hava hareketini artırır ve havadaki virüslerin sizi yakalama şansını azaltırsınız.

Beslenmenize Dikkat 

Yoğurt ve diğer probiyotik gıdaların (kefir  gibi) ürettiği sağlıklı bağırsak bakterileri üzerindeki çalışmalar  göstermiştir ki, bağışıklık sisteminizi  hastalıklara karşı revize etmenize yardımcı olur.

Yeni yapılan bir çalışmada mantar bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olabilecek bir gıdadır.

Yüksek kalorili yiyecek maddelerinden kaçınılmalıdır. Havuç, limon,  zencefil, sarımsak, bal, yeşil çay ve papatya çayı, özellikle kışlık yiyeceklerdir. Yeşil yapraklı sebzeler, lahana, kabak, mandalina, portakal, nar, elma vs…

D vitamini ve C vitamini yönünden zengin yiyeceklerle beslenebilirsiniz. D vitamini hakkında bilgi almak için kan tahlili yaptırıp doktorunuz tavsiyesi üzerine takviye D vitamini alabilirsiniz (bir parça ekmeğin üzerine damlatarka tüketirseniz daha etkili olur).

Şekerli ve unlu gıdalardan uzak durmaya özen gösterin ve bol bol dinlenin.

Düzenli Egzersiz 

Güney Kore’deki  bilim adamları tarafından yapılan bilimsel bir deneyde, inflamasyon belirteçleri üzerinde egzersizin etkisi için laboratuvar fareleri çalışılmıştır. Fareler iki gruba ayrıldı; egzersiz ve sedanter. Eski gruptakiler sığ sularda yüzmek için yapılırken, ikinci gruptakiler dinlendirici kalmıştır. Üç hafta sonra, her iki grubun farelerine Staphylococcus bakterisi aşılandı. Enflamasyon, sedanter farelerde hızlı ve kuvvetli bir şekilde belirlenirken, tepki, yüzücü farelerde çok daha fazla ölçüldü. Ayrıca, doğrudan bakterileri öldüren yüzücü farelerde güçlü antimikrobiyal hücreler üretildi.  

Yüzücü farelerin daha etkili bir bağışıklık yanıtı sistemi geliştirdiği ortaya çıkmıştır, bu da maruz kaldıkları egzersiz nedeniyle iltihaplı maddeler üreten yağ hücrelerinin azalmasının bir sonucu olabilir. Bunların sadece hayvan deneyleri olduğunu kabul ederken, çalışmanın yazarları düzenli egzersizin bağışıklık sistemini savunma mekanizmasını soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlara karşı da önemli ölçüde geliştirebileceği sonucuna varmışlardır.

  • Diyet ve egzersize ek olarak, kendinizi ve evinizi sıcak tutarsanız, kendinizi mümkün olduğunca güneşe maruz bırakarak nefes alma alışkanlığını düzenli hale getirmek için nefes egzersizleri ve meditasyon yapın, kışla ilgili rahatsızlıkların etkisi önemli ölçüde azaltılabilir.
  • Soğuk hava cildin kurulmasına neden olur,  uyluk, gövde ve kollarda yoğun kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca, egzama ve sedef hastalığı gibi önceden var olan koşullar kış aylarında daha da kötüleşebilir. Cildinizi her zaman nemlendirir. Cildin güneşli havaya maruz kalması, sedef hastalığı gibi durumların kötüleşmesini önlemek için önemlidir.

Sinüslerinizi Temizleyin

Alışmak biraz zaman alır, ama normal banyo rutininize bir neti pot ekleyebilirsiniz. Alışık olmadığınız için neti potu (eczane veya yoga merkezlerinden satın alabilirsiniz) sinüslerinizi yıkamak için tasarlanmış bir pottur. Bir burun deliğine sıcak tuzlu su dökün, diğerinden dışarı çıkın, aradaki sinüsler arasından akar. Çıkan su, uzun süre henüz yerleşmemiş, potansiyel olarak hastalığınızdan kaçınmanıza yardımcı olan viral partikülleri taşır.

Ya tüm önlemlerine rağmen, hastalanırsanız. Grip olursanız doktora gidin ve doktorunuzun reçetesini uygulayın. Bunun yanında, hastalığınız sırasında egzersiz yapın, bağışıklık sistemini güçlendirin ve başkalarını hastalık ile tehdit etmeyin, bol bol sıvı tüketin, probiyotikleri diyetinize ekleyin, nemlendirici açın (nemli hava kuru havadan daha iyidir), baharatlı yiyecekler tüketin (tıkanıklığı rahatlatır), tuzlu su ile gargara yapın(boğazda mikropları öldürür ve iltihabı giderir), bir kaşık bal ve üzerine karabiber ilavesi ile birlikte yiyin (boğazın yatıştırılması ve öksürüğün giderilmesi için reçetesiz ilaçlardan daha iyi), egzersiz ve açık havada yürüyüş yapın ve evet, en lezzetli çare, tavuk çorbanızı afiyetle için 🙂

 

Soğuk Havalarda Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Daha fazla Püf Noktaları Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment