Trikotaj Tığı (Latch-Hook) ile Duvar Halısı Yapma

Örgü öğrenmeye ilgili değilseniz ama internet üzerinde gördüğünüz dokulu duvar halılarını seviyorsanız sizin için bu teknik biçilmiş kaftan. Hem eğlenip hem de evinizde güzel bir dekor parçası oluşturmak istiyorsanız bu örneği uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken gözlerinizi yormak zorunda değilsiniz basit bir el sanatı tekniği diyebiliriz.

Bu mantıkla paspas, yastık gibi şeylerde yapabilirsiniz, tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış sanat eserleri çıkarabilirsiniz. 🙂  Eşit uzunlukta kesilmiş ipleri trikotaj tığı (latch-hook) ile delikli bir kumaşa düğümleme ile ister duvar halınızı isterseniz seçmiş olduğunuz bir deseni düğümleyerek bir duvar tablosu da yapabilirsiniz. İyi eğlenceler 😉

 

 

Bir şablon üzerinden çalışmak isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Bu tekniği ilk defa başlayacaksanız kolay bir anlatım videosu.

 

 

Benim elimde tığ var bir de halı kaydırmazım diyorsanız, işte size basit bir banyo paspası yapımı 🙂

 

 

Malzemeler:

1)- Trikotaj Tığı    (İsterseniz verdiğim bağlantıdan ya da  tuhafiyelerden temin edebilirsiniz.)

2)- Çeşitli renklerde ip. Kullanılmış çeşitli kalınlıklarda  yün ve pamuğun ikisini de kullanabilirsiniz.

3)- Latch hook işlemini üzerine yapacağınız malzeme:

  • Sıva Altı Filesi-Flex ( Nalbur dükkanlarında-inşaat malzemeleri satan dükkanlar- metresi çok ucuz olan olan kolaylıkla kullanacağınız bir malzeme )
  • Normal tığ ile zincir çekip istediğiniz boyutta kareler örerek kendi malzemenizi kendinizde yapabilirsiniz. Havlu kenarı yapımında kullanılan ve bir sefer ütülenen naylon iplerle örüp ütüleyip malzemenizi oluşturabilirsiniz.
  • Halı kaydırmazların boşluklarından yararlanabilirsiniz.
  • Hazır delikli tül.

4)- Makas

5)- Yapacağınız duvar halısı boyutunda bir sopa ya da kavela.

Önce tasarımınızı taslak haline getirip sonra başlayabilirsiniz. Çalışmanızı daha kolay hale getirmek için, renk blokları şeklinde tuval üzerine bir işaretleme şeklinde bir yol izleyebilirsiniz. Tasarımınız alıştıktan sonra ipliğinizi ayarlamaya başlayın. Tuvalin alt tarafındaki ipler en uzun olmalı daha tutarlı bir uzunlukta kesebilirsiniz. Bir karton parçasını ölçü almak için ipliği kartonun etrafına sararak ölçüp kesebilirsiniz. Tuvalde oluşturacağınız şekle göre iplikleri kesip tuvale düğümleyebilirsiniz.

 

Birinci Adım:

Latch hook işlemini üzerine yapacağınız malzemeyi tercih ettiğiniz boyuta göre kesin. Boyutunuz ne kadar büyük olursa, ihtiyacınız olan iplik ona göre daha çok olmalı. Ardından tığınıza iki iplik parçası yerleştirin.

İkinci Adım:

Dört ipliğin ucunu bir elinizle tutun, böylece bunlar, tığınızın kıvrım kısmındadır. Ardından kancayı tuvalinizdeki tek tellerden birinin altına kaydırın, böylece tekrar gelir. Mandalı geçerek kaydırdığınızdan emin olun.

 

Üçüncü Adım:

Dört ipinizi tığınızın bir tarafına sarın.

 

Dördüncü Adım:

Tığınızı, kanca içindeki iplikle kapatmak için kolu yavaşça kendinize doğru çekin.

Beşinci Adım:

İpin uçlarını harekete geçmeye devam etmek için hafifçe kendinize doğru çekmeye devam edin.

 

Altıncı Adım:

İşiniz bittiğinde şekilde ki gibi görünecek.

Odak noktası için üç  renk ekleyebilirsiniz ve daha sonra aradaki boşlıkları doldurabilirsiniz. Sadece ipliklerinizi sarıp önceden hazırlayıp işinize devam edebilirsiniz.

 

Bir seferde tek bir renk bloğu üzerinde çalışın veya karıştırın ve bir taraftan diğerine kadar doldurun. Aynı rengin farklı tonlarını eklemek, tasarımınızı karıştırmanıza yardımcı olabilir, ancak zıt renkler de birlikte iyi çalışır.

 

Bu tasarımda büyük bir alanı doldurmak bir kaç saatinizden fazla sürebilir, ancak siz isterseniz tuvalinizi daha küçük bir boyutta tutup kolayca kesip küçük bir versiyonunu oluşturabilirsiniz.

 

 

En üstte bir boşluk bırakın duvar askısı kullanmanız için bu boşluğa ihtiyacınız olacak.

Duvarınıza asacağınız kısmı katlayın ardından bir iplikle kenarlarını dikin ve düğümleyin. Bu uygulama güzel bir kenar katacak.

 

Ardından bıraktğınız boşluğu katlayıp dikin güzel ve sağlam bir şekilde dikip sabitleyin. Daha sonra, yeni oluşturduğunuz alanın içinden kavelanızı (bakır boru, sopa ) geçirin (eğer boru kullanırsanız içinden ip geçirebilirsiniz veya içi boş değilse kenarlarından iple bağlayabilirsiniz.) iple kenarlarından bağladığınız duvar halınız hazır hale gelmiştir.

 

Son adım, onu asmak. Ardından istediğiniz şekli elde etmek için uçlarını ya da tüm bölümlerini istediğiniz şekilde kesebilirsiniz.

 

 

Kaynak:  abeautifulmess.com

Trikotaj Tığı (Latch-Hook) ile Duvar Halısı Yapma

Daha fazla Örgü, Dikiş, Nakış Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment