Yeni Başlayanlar için Örgü

Mutfak halılarından banyo setlerinden çantalara ve bikinilere kadar, kroşe kendini birçok insanın evinde ve hatta moda olarak sunabilmektedir.

Tığ işi pek anlamayanlar için, yapmak imkansız gibi görünüyor. Ancak bazı ipuçlarıyla, kararlılıkla ve uygulamada her şeyin daha kolay olacağını bilin! Burada yeni başlayanlar için bazı kroşe adımları öğreneceksiniz.

Malzemeler

Tığ işi için ihtiyacınız olan ana malzemeler temel olarak iplik ve örgü iğnesidir. Makas ve şerit metre gibi diğer öğeler de başlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Tığ: İnce ile kalın arasında çeşitli tığ boyutları vardır. İlk başta, ince ile çalışın çünkü çalışmak daha kolaydır.
  • İplik: İşlediğiniz tığa göre, ipliği daima en uygun kalınlıkta kullanın. Renk seçmek için çekinmeyin!
  • Makas: Makas, ipliğin kesilmesi için elzemdir. Öyleyse daima yanında iyi bir kesik olsun.
  • Mezura: Dikişleri sayarak bile, kroşe farklı biçimler almaya başlayabilir. Bu durumda, işinizi ölçmek için şerit metre vazgeçilmezdir.

Yukarıda listelenen malzemelerin tümü ekonomiktir ve el sanatları dükkanlarında bulunabilir.

Yeni başlayanlar için örgü ipuçları

Tığ işi ile hiç bağlantı kurmadıysanız, başlamak zor bir iş olabilir. Fakat bu güzel sanatı bazı tekniklerle öğrenmek mümkün

1. 5 adımda sıfırdan tığ işi

İplik ve tığların evrenine girenlere gerekli adımları gösterir. Bunlar: Tığ  ve ipliği, halka, zincirler ve alçak noktaları yüksek ve alçak tutmaları.

2. Yeni başlayanlar için örgü ipuçları

Makas, şerit metre  tığlamaya başlayan herkes için vazgeçilmez malzemelerden bazılarıdır.

3. Örgü için iplik ve tığ türleri

Her bir iş türü için ideal tığların yanı sıra dokuları ve renk tığ çizgileri renk numaralarını nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz.

4. Tığ iğneleri

Daha ayrıntılı olarak, bu videoda malzeme, boyut ve fiyat özelliklerine sahip piyasada mevcut olan tüm iğneler gösterilmektedir.

5. Tığ işi parça üzerinde bitirmek

Tığ parçasında mükemmel bitirme işleminin nasıl yapıldığını ve iplikler arasında gizlenmiş ipliklerin nasıl verildiğini öğreticiye bakın.

Yukarıdaki tüm ipuçlarıyla, zaten tığlamaya başlayabilirsiniz! İlk başta karmaşık geliyorsa, pes etmeyin ve çalışmaya devam edin. Sırrı eğitim ve sebattır!

Yeni başlayanlar için tığ işi

Artık tığ işi tekniğinin bildiğinize göre daha ayrıntılı parçalar üretmenin zamanı geldi. Özellikle yeni başlayanlar için seçilen derslere göz atın!

1. Dairesel tığ işi yapmak nasıl

Yuvarlak kroşe becerilerinizi geliştirmek için idealdir. İlk önce ilk danteli yapın ve ardından iş istenen boyutta olana kadar satırlarla devam edin.

2. Yeni başlayanlar için kare örgü

Üç farklı renk ile, bu kare yapmak kolaydır! Bazılarını tığladıktan sonra, yastıklar, yorganlar, battaniyeler ve diğer çeşitli patchwork işleri yapabilirsiniz.

3. Sarmal tığ işi çiçek

68 telli bir kordon yaparak başlayın ve ardından düşük noktalarla çalışın. O zaman yuvarlan ve çiçekten fırlat!

4. Uygulama için tığ kalp

Yapması kolay ve hızlı olan bu küçük kroşe kalp, minderlere, yatak örtülerine, cüzdanlara uygulaması mükemmeldir.

5. Tığ işi gaga

Bulaşık havlu çubuklarına bir çekicilik katıyor! Bunu yapmak için, daha ince çizgiler ve iğneler kullanılması önerilir.

6. Tığ işi bilezik

Elinizde ince bir çizgi ve 1,25 mm’lik bir iğne ile, sekiz küçük çiçek yapın ve halkaları birbirine tutturun. Görünümünüzü tamamlayacak harika bir aksesuar!

7. Tığ işi sousplat

Bu güzel yuvarlak tığ işi yapmak için basit dikişlerle takip edin! Parçayı ve 1,75 mm’lik iğneyi sabitlemek için daha kalın bir dişe ihtiyacınız olacaktır.

8. Tığ kapağı

Soğuk günleri ısıtmak için ılık bir şapkadan daha iyi bir şey yok! Dikişe daha geniş bir yüzey kazandırmak için özel bir 6mm veya 7mm iğne ve başlık çizgisi kullanın.

9. Kırpılmış tığ işi

Tığ işi kırpmak için 3 numaralı ve 2 mm’lik iğneleri kullanın. Çok yönlü, bikini üstü olarak da kullanılabilir.

10. Yeni başlayanlar için basit ve kolay mat

Bu güzel kroşe kilim yapmak için 24 tel ve 7 mm iğne gerekir. Basit noktalar yeni başlayanlar için idealdir!Eğer tığ işi bir zamanlar ‘büyükannesinin işi’ olsaydı, bugün piyasayı hareket ettiren ve bir terapi şekli olarak birçok insana yardım eden bir sanat. Burada gösterilen parçalara ek olarak, teknik, kazak, eşarp, masa koşucusu ve ev ve dekorasyon için genel eşyalar gibi çok sayıda benzersiz ve yaratıcı eseri kapsar. Ne bekliyorsun Kendin de yapmaya başla!

Yeni Başlayanlar için Örgü

Daha fazla Örgü, Dikiş, Nakış Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment