Yuvarlak Kapitone Oyun Matı

Bir bebeğiniz varsa ve son zamanlarda yeni şeyler öğrenmek için karnı üstünde çabalıyorsa artık bir oyun matına ihtiyacınızın zamanı geldiğini gösterir. Battaniye veya paspaslar da bu işi görebilir ama yanınızda gittiğiniz her yere kolaylıkla taşıyabileceğiniz kullanışlı bir oyun matınız olabilir. Bunlar için çok farklı şekil ve model düşünebilirsiniz fakat yuvarlak olması istediği gibi hareket etmesini kolaylaştırır hemde şık görünür.

oyun matı

Malzemeler:

  • Üst katman için 1 metre pamuklu kumaş (istediğiniz deseni seçebilirsiniz.
  • Alt katman için 1 metre katı pamuklu kumaş
  • Orta katman için 1 metre pamuk (yorganlarda kullanılmak üzere hazırlanan pamuk veya yumuşaklığı sağlayacak bir malzeme.)
  • 3 metre çift ​​kat kenar bandı şeridi
  • Dikiş makinesi ve iğneler
  • Parşömen kağıdı
  • Kumaş kalemi
  • Kumaş makası
malzemeler

Malzemelerinizi işleme başlamadan yıkarsanız olası çekmelerde sonradan başınız ağrımasın. Yıkadığınız ve ütülediğiniz kumaşlarınızı sırasıyla üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Birbirlerinin üstüne yığılmadan büyük kırışıklıklar oluşmaması için dikkatlice düzeltin. Yumuşaklığının daha fazla olmasını istiyorsanız orta kısma iki katman olacak şekilde pamuk ekleyebilirsiniz. Dikiş makinesine göre orta katmanı ayarlamanızda fayda var. 86 cm  genişliğinde bir daire şablonu oluşturmak için parşömen kağıdınızı kullanın ( büyük daireler oluşturmak için katlanmış çeyrek yöntemini kullanabilirsiniz). Kumaşların üstüne parşömen kağıdınızı yerleştirin.

hazırlık aşaması

Kumaş kalemini çemberinizin kenarı boyunca tüm yolu işaretlemek ve katmanları dairenin hemen içine düz bir şekilde sabitlemek için kulanın.

Dairenizi kumaş makası ile kesin.

kesme işlemi

Daire şablonunu ikiye katlayıp, kumaş dairelerine hizala ve ortasından düz bir orta çizgi yapın. Bu orta çizgiyi aşağı doğru kaydırmak için makinenizde daha uzun bir dikiş kullanın (daha uzun dikiş katmanlara takılmamasına yardımcı olur).

Ortayı diktikten sonra daha fazla iğne çizgisi çizecek ve kapitone detayının bir yönünü oluşturmak için bunları dikeceksiniz (bir ölçü çubuğu düz bir çizgi boyunca ilerlemek için yararlı olabilir).

kapitone hazırlık

Bunların hepsini diktikten sonra, katlanmış çember şablonunu kullanarak  çizgilerinizin ortasını aşağı doğru kıvırın. Tüm çemberiniz kapitone oluncaya kadar her  bir çizgiyi sabitleme ve dikme işlemini tekrarlayın. Kenarın dışına itilmiş kumaşları kesin, böylece temiz bir kenar kesimine sahip olursunuz.

Çift katlanmış kenar bandını oyun matının kenarına sabitleyin.

kenar bandı hazırlık

Geriye doğru gittiğinizde bant kenarını bitirmek için, bandın yaklaşık yarısını altına katlayın ve bandın başlangıç ​​noktasına yerleştirin, böylece temiz bir görünüm elde edin.

Kenarını dikin ve bebeğiniz için oyun matı hazır 🙂

dikiş işlemi

Çamaşır makinesinde soğuk su ayarında yıkarsanız daha uzun ömürlü kullanırsınız. Bebekler için yapılan kendin yap projeleri, tüm renkleri evinize veya kreşe göre özelleştirebilmeniz. Bebeğiniz seçtiğiniz desene bakıp üzerinde en sevdiği oyuncaklarla yeni keşifler yapmaya hazır. Şimdiden kolay gelsin;)

kapitone bebek oyun matı

Kaynak: abeautifulmess.com

 

 

Yuvarlak Kapitone Oyun Matı

Daha fazla Kendin Yap Fikirleri için tıklayınız

Leave a Comment